Sklepy stacjonarne i internetowe pełne są gadżetów przeznaczonych dla fanów piwa. Kufle, otwieracze, podkładki pod szklanki czy czapeczki – to już banał. Teraz piwoszowi wypada ofiarować skarpetki ze śmiesznymi napisami, spinki do mankietów czy wycieraczkę do butów. Bywalcom festiwali z pewnością przyda się nosidło do piwa, dzięki któremu można wygodnie transportować puszki czy butelki, a jednocześnie wyciągać ręce po kolejne. Piwnych gadżetów jest bardzo dużo, więc wybór zależy tylko od budżetu. A jaki prezent można ofiarować piwowarowi? Do trudniejsze zadanie, dlatego podpowiadamy.
Jeśli chciałbyś sobie nawarzyć piwa, wolna droga. Warzenie piwa w warunkach domowych nie jest trudne. Wystarczy prosty sprzęt kuchenny, powszechnie dostępne składniki, trochę wysiłku i dużo więcej cierpliwości oraz wiedza. Tę ostatnią można uzyskać dzięki udziałowi w kursach i warsztatach warzenia piwa. Zaproszenie na takie wydarzenie jest cennym prezentem.
Prezenty piwne
Prezent jest idealny dla początkującego piwowara, jak i osoby, która chce poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie. Przeciętny kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej oraz degustacji piw dostępnych w browarze. Początkujący piwowar może dowiedzieć się, jak wytworzyć piwo w domowych warunkach. Dodatkową zaletą szkolenia jest piwo własnoręcznie przygotowane przez kursanta, które odbiera się po zakończeniu procesu warzenia.
Wizyta w browarze, gdzie warzone jest piwo to wspaniałe doświadczenie i jedyna w swoim rodzaju okazja poznania technik pracy piwowarskiej. Początkującemu piwowarowi przyda się książka w formie kompendium wiedzy piwowarskiej. W sklepach dostępne są książki napisane przez amatorów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w warzeniu trunku. Bardziej zaawansowanym piwowarom przyda się np. katalog odmian chmielu wraz z szczegółowym opisem. Znana nam publikacja w języku angielskim zawiera opis 265 odmian chmielu.
Trafionym prezentem będzie z pewnością prenumerata branżowego magazynu wydawanego przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, w którym specjaliści dzielą się swoim doświadczeniami z zakresu browarnictwa, piwowarstwa domowego i tradycji piwnych w różnych częściach świata. W przygotowaniu piwa domowego przydają się różne akcesoria – to praktyczne prezenty piwne szczególnie dla początkujących piwowarów.
Akcesoria do warzenia
W piwowarstwie, tak jak w innych branżach, istnieją akcesoria, które ułatwiają i usprawniają pracę. Jednym z nich jest stołowa myjka umożliwiająca szybkie oczyszczenie wielu butelek. Oddzielenie chmielin od brzeczki nie jest łatwym zadaniem. Refraktometr to przyrząd optyczny, dzięki któremu można dokonać pomiaru zawartości cukrów w brzeczce. Z kolei hop stoper z nierdzewnej stali utrzymuje szyszki chmielowe wewnątrz, ale pozwala na swobodne przepływanie brzeczki.
Zupełnym debiutantom przyda się zestaw startowy. W handlu dostępna jest cała gama niezbędnego sprzętu z surowcami lub bez nich. W wybranym przez nas zestawie znajdują się składniki na pierwsze warzenie 46 półlitrowych butelek własnego piwa. W skład zestawu wchodzą m.in. fermentor uniwersalny 30 l z kurkiem spustowym, termometr ciekłokrystaliczny na fermentor, reduktor osadów, areometr piwowarski, cylinder pomiarowy do areometru, mieszadło piwowarskie, myjka do butelek, zestaw miarek, rurka do rozlewu butelkowego ze specjalnym zaworkiem oraz kapsle.
Poproś znajomych, aby nie wyrzucali butelek, tylko przynosili je do twojego browaru domowego. Przyjedzie czas, że w zamian za ten upominek dla piwowara będziesz mógł odwdzięczyć się im butelką piwa własnej roboty. Pamiętaj, że nie we wszystkich zestawach startowych znajduje się waga precyzyjna.
Zaawansowany sprzęt
Znacznym ułatwieniem w produkcji piwa w domowych warunkach jest profesjonalny sprzęt piwowarski. Specjaliści polecają wielofunkcyjne urządzenia nazywane mikrobrowarami, które stanowią zintegrowany system łączący wszystkie techniki produkcji złotego trunku. To sprzęt do warzenia piwa, który sprawdza się na każdym etapie przetwórstwa: zarówno podczas zacierania słodu z drożdżami i chmielem, jak i podczas klarowania, płukania, gotowania czy chłodzenia. Urządzenia wyposażone są w elektroniczną regulację temperatury.
Dobrym prezentem dla piwowara będzie śrutownik do słodu, który jest idealnym urządzeniem uzupełniającym produkcję domowych piw i zacierów gorzelniczych. Świetnie sprawdzi się także podczas wypieku domowego chleba oraz mielenia grochu czy kukurydzy. Jeśli piwowar nie ma kuchenki gazowej o odpowiedniej mocy, można mu kupić taboret gazowy i butlę na propan butan. Warzenie ułatwi chłodnica zanurzeniowa, która pozwala szybko schłodzić brzeczkę piwną do odpowiedniej temperatury.
Kapslownica
Znaczna część asortymentu piwnego produkowanego przez koncerny konfekcjonowana jest w butelkach z korkiem ceramicznym. Ładnie wyglądają, a do tego są praktyczne. Jeśli nie chcesz nalewać swojego piwa do tego rodzaju butelek, kup kapslownicę jako obowiązkowy element wyposażenia. To sprawdzony sposób na szczelne zabezpieczenie napoju przed wygazowaniem czy wietrzeniem, przypadkowym rozlaniem lub zanieczyszczeniem. Rozsądną inwestycją jest zakup kapslownicy dwuramiennej, która lepiej niż jednoramienna domyka butelki, jest wygodniejsza i trwalsza.
Do zestawu startowego warto dokupić etykiety, które pozwalają na odpowiednie oznaczenie piwa. Na rynku są dostępne etykiety w formie naklejek drukowanych na folii, co pozwala na wycięcie etykiet w dowolny kształt i idealne ich dopasowanie do produktu. Usługodawcy są w stanie przygotować personalizowane etykiety praktycznie na każdy produkt.